Deníky z Polska 2010


Mezinárodní festival Zdarzenia

 

Malebné polské město Tczew se každoročně na několik dní stává centrem divadla a výtvarného umění. Hostí totiž mezinárodní festival Zdarzenia, na kterém svá divadelní a výtvarná díla prezentují studenti a absolventi vysokých uměleckých škol. Festival se uskutečňuje každoročně začátkem září. Ráda bych v tomto příspěvku zavzpomínala na jedenáctý ročník tohoto uměleckého klání, na kterém se v roce 2010 začátkem září představil i náš THeatr ludem z Ostravy. S inscenací Narozeniny byl zařazen do hlavní soutěžní linie a byl tak jediným zástupcem v této linii z České republiky.  

Festival Zdarzenia je festivalem především studentské tvorby, je otevřen site – specific projektům, výtvarným objektům, veřejným instalacím studentů výtvarných oborů a loutkovým inscenací, tanečním a ohybovým inscenacím i takzvaným alternativním inscenacím studentů divadelních oborů.

Důležitým faktorem působícím na všechny přítomné tohoto festivalu je genius loci města Tczew. Snad přímořský vzduch Baltského moře, blízkost přístavního města Gdaňsk, patina města nebo park přímo u Visly, dodávají festivalu poněkud zvláštní až melancholický nádech. Nemohu opomenout fakt, že se v Tczewu nenachází jediný regulérní divadelní prostor. Místy pro vytvoření divadelních prostor se staly školy, kulturní domy nebo továrny. I z venkovních pouličních zákoutí Tczewu se vytvářely malinké divadelní prostory, které ladily s uměleckým zaměřením představení nebo performance. V těchto případech většinou prostor nebo onen duch místa fungoval dokonale a došlo k absolutnímu sepjetí inscenace s místem. Při divadelní skeči A small passion in other words a story about Jesus Christ´s, která byla situována do malého dvora mezi oprýskanými domy v zapadlé uličce města, působil prostor i způsob herectví a zvolené divadelní prostředky doslova mysticky. Bohužel ne vždy se nedivadelní prostory podařilo upravit s dostatečně divadelně vybavit. Občas se stalo, že představení těžce komunikovalo s divákem. Z takových bych zmínila provokativní italské představení Bad people in Gautanamo, které přímo volalo po jiném prostoru a tak divákovi nezbylo než soucítit s herci. Samozřejmě nemohu vše klást na vinu prostoru, ale pravdou stále zůstává,  že velký neosobní prostor, ubral tomuto představení  kus autenticity.

Program festivalu je každoročně sestavován známými polskými divadelníky, divadelními kritiky a výtvarníky. Theatr ludem svou inscenaci Narozeniny měl možnost zahrát industriálních prostorách. Tyto prostory však nebyly dostatečně divadelně vybaveny a tak se herci museli vyrovnávat s provizorními a nestandardními podmínkami pro tuto bizarní divadelní grotesku. Čtyři protagonisté však dokázali s nevstřícným prostorem se ctí „poprat“ a nabídli divákovi pokřivený obraz dnešní společnosti. Témata sobectví, egoismus, lidská přetvářka a zároveň velká hra byla z představení čitelná. Občas stačí jen prosté, správně vyslovené: “Dobrou chuť“, aby lidé došli k poznání. Z představení čišela pozitivní energie, místy se však na chvíli vytrácela spontaneita a ona vnitřní radost ze hry.

Také studenti DAMU, jako hosté festivalu, zde představili svou tvorbu. Přijali hostování s inscenací Pohádky pro nehodné děti na motivy knihy Jacques Préverta. Toto představení nebylo zařazena mezi soutěžní.  

Velice kontroverzní inscenací se stal Beckett, v podání Íránce Mehdi Farajpoura, který velice pomalu, tiše a bolestivě nasával atmosféru Beckettových textů. Tělo zpomaleně se pohybující, které bylo celé omotané provázkem, se křečovitě komíhalo uprostřed davu lidí. Stále se opakující nahrávka s podivnými zvuky nastolovala náladu zmatenosti a úplné prázdnoty. Bohužel pocity trýznivosti byly pro všudypřítomné mnohdy nesnesitelné a z inscenace, která neměla začátek ani konec se pro mne osobně stala pouhá skrumáž nepopsatelných dojmů.

Na festivalu nechybělo ani černé divadlo. Přivezl je španělský soubor v kombinaci se stínohrou a projekcí. Představení se jmenovalo Cuttlas, anatomy of cowboy.   Za zmínku rozhodně stojí inscenace A simple story, v níž dokázal loutkovodič Mateusz Tymura, absolvent státní divadelní akademie Aleksandera Zelwerowicze ve Varšavě – Fakulty loutkového divadla v Bialystoku ve spolupráci s Magical Lighthouse naprosto brilantně oživit svítící maroinetu.  Za inscenaci získal cenu poroty. Další cenu poroty také získalo představení Bang – Bang.

V průběhu přípravy na mezinárodní festival Zdarzenia, také probíhaly dva workshopy. První den přehlídky mohli diváci zhlédnout výstupy z těchto dílen. První se uskutečnil pod vedením Tomáše Žižky a pod názvem Genius Gedanus loci, vyprávěl příběh o městě Tczew, jeho historii, dominantách a atmosféře. Druhý workshop byl zaměřen na italskou commedii dell arte, kde se nejen účinkující, ale také diváci dozvídali o tomto fenoménu. Byli  předvedeny jak typy postav z commedie dell arte – Brighella, Pantalone, Zanni, tak také  základní situace a konflikty mezi postavami.

Vedle hlavního divadelního programu vytvářel svou pevnou linku program tvořený vernisážemi, happeningy. Doprovodný program nabízel filmovou projekci, jejíž název Zlatý věk české loutkové animace odpovídal i obsahu filmového dokumentu. Ten byl vytvořen speciálně pro tento festival. Nesnižoval se tím však důraz festivalu, jenž byl kladen především na divadlo a výtvarné instalace v nevýstavních prostorách. To vše dohromady umožnilo mladým přítomným umělcům načerpat nové síly, uměleckou inspiraci a také si alespoň krátce odpočinout. Touha přítomných po vzájemné inspiraci byla zcela naplněna, a to díky mladým polským organizátorům a studentům uměleckého managementu, díky tomuto mezinárodnímu setkání. 

                                                                                                                                       Pavla Masaříková


 článek také na webu Amatérské scénymm_majda_a_most.jpg

Most

tczewske_nebe.jpg

Modrá

vita_se_cpe_na_festival.jpg

UVíťání

prostor_pro_hrani.jpg

PPP-Prostor pro představení???

vypnout zvuk
english

aktuálně

Počet záznamů: 13
Stránky:   1   2   3


10. 3. 2019

Ostravská lokálka 2019

Ostravská lokálka opět v Divadle loutek Ostrava 12.-13.04.2019!


22. 2. 2019

Nové semináře pro pedagogy, studenty a zájemce

Upozor|ňujeme Vás na další vzdělávací semináře pro pedagogy, studenty pedagogických oborů a zájemce z řad veřejnosti. Více zde  Hlaste se! Ještě jsou volná místa.


15. 1. 2019

MÁME NOVÉ TELEFONNÍ ČÍSLO

Pozor máme nové telefonní číslo. Od ledna se nám dovoláte na +420 773 260 669.
 


3. 1. 2019

Mobil mimo provoz

Omlouváme se, ale dočasně z technických důvodů máme mobil mimo provoz. V případě nutnosti nás můžete kontaktovat na číslech 773 298 931 nebo 732 185 757 nebo přes email theatrludem@seznam.cz


25. 5. 2018

Připravujeme dílny pro nový školní rok

V tyto dny připravujeme nové dramadílny, které bychom Vám rádi nabídli v novém školním roce 2018/2019. Brzo v nové nabídce!